5A 3A BAC1205N BAC2403N Generator Float Charge Intelligent Battery Charger with Short Circuit Reverse Connect Protecti(5A 12V)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
22
quantity
Product details
Category
Battery Chargers1. OVERVIEWBAC1205N/2403N battery charger, adopts the latest switch power components, is specially designed for charging lead-acid starting battery according to its property. This charger is suitable forlead-acid battery long-term supplementary charge (float charge).2. PERFORMANCE AND CHARACTERISTICSProduct with the following characteristics,- Designed in switching power structure, wide range of AC voltage input, small volume, light weightand high efficiency;- Two-stage charging method (constant current firstly and then constant voltage), fully consideringcharging property of the lead-acid battery, can avoid overcharging and extent extend the battery lifeto the fullest;- With short circuit and reverse connection protection;- Suitable for charging 12V or 24V batteries with corresponding model BAC1205N or BAC2403N;- LED display: charging indication and full charged indication;- Easy installation: guide-rail way installation, screw mounting installation;- Built-in terminals, flame retardant plastic shell. According to charging property of the lead-acid battery, BAC1205N_BAC2403N battery chargeruses 2-stage charging method and charge mode is "constant-current". When battery voltage is underthe threshold, it is charging in constant-current mode; when the battery voltage is higher than thethreshold, the charging current is decreasing as the battery voltage is rising until it reaches the setvoltage, and then charge mode is turned into "float charge". Charge current is gradually reducing andbattery voltage is rising up to the set value. When charging current is lower than 0.3A, the battery isbasically fully charged (charging indicator eliminates). Afterwards, charging current will offsetself-discharge of the battery. Thus the charger can maintain a full charged condition and extend thebattery lifeBAC1205N series pan
  • Battery Chargers
  • 5A 3A BAC1205N BAC2403N Generator Float Charge Intelligent Battery Charger With Short Circuit Reverse Connect Protecti